Çamaşır Suyu Lekesi

Renk Kelimesi Bir Kaç Anlamda Kullanılır. Psikolojik Renk Beyinde Uyandrılan Bir Duygudur. Gözleri Ve Beyni Normal Olan Herkes Aynı Tür Işık Tarafından Uyandırılan Duyguları Aynı Kelime İle Belirtilir. Örneğin Mavider Fakat Her Biriinin Mavi Kelimesi İle Belirttiği Duygunun Diğerinin Ki İle Aynı Olup Olmadığı Hakkında Bir Şey Söyleyemez. Fizyolojik Renk Değişik Işık Türleri Tarafından Gözümüzün Retinasında Ve Görme Sinirlerinde Oluşturulan Fizyolojik Olaylar Topluluğudur.Bu Da Beyinde Psikolojik Renk Duygusunu Doğurur. Bir Boyacı Boyuyacağı Bir Mataryel İçin Hangi Özelliklerin İstendiğini Ve Buna Uygun Olarak Hangi Boyar Maddeyi Seçmesi Gerektiğini Bilmelidir.Boyaları Birbirine Katarak Çift Banyo Tek Banyo İle Boyalarda Başarı Elde Edebiliriz. Örneğin Polyster Pamuklu Karışımı İki Kere , Pamuklu Bir Kere Direk Boya İle Boyanır.Doğrudan Boyamadır. Boyalar Kendi Aralarında Yardımcı Maddeler Ve Boyar Maddeler Olmak Üzere İkiye Ayrılır. Küpe Boyar,Çözünür Küpe Boyar Maddeleri ,Kükürt Ve Çözünür Kükürt Boyar Maddeleri, Reaktif Boyar Maddeler,Ingrain Boyalar,Bazik Boyalar…

Yıkama Hatasından Dolayı Bir Takım Elyaflarda Kimyasal Bozunma Ve Renk Haslığı Meydana Gelmektedir.Örneğin Kotlarda Beyaz Çizgilerin Oluşması ….. Bu Tip Elyaflara Tekrar Boyama Yapılarak Geriye Dönüşümleri Sağlanmaktadır.

Çamaşır Suyuna Maruz Kalan Eyaflar İstendiği Takdirde Elyafın Kendine Uygun Boyar Maddesi İle Orjinalliğine Kavuşturulur. Bütün Mevcut Olan Elyaflada Talep Edilen Renk Değişiklikleri Yapılır. Fakat En Önemli Noktalardan Biri ,Koyu Renklerden Açık Renklere Dönüşüm Sağlanamadığı Gibi Açık Renklerden Bütün Koyu Renklere Dönüşüm Sağlanır. Güneş Işınları Sonucu Oluşan Renk Solmaları İse Koyu Renklerle Orjinal Hale Getirilir.Orjinal Hale Getirilmiş Olan Elyafların En Önemli Özellikleri İse İç ÇamaşırlarınıBoyamaması ,Yıkama Esnasında Diğer Çamaşırlara Boya Geçirmemesidir.